top of page
Szukaj
  • Dariusz Neldner

Dieta eliminacyjna


W opisach naszych karm często wspominamy o diecie eliminacyjnej. Termin pewnie nie jest wam obcy, ale czy wiecie na czym taka dieta polega? Jakie są jej główne założenia? W jakich przypadkach ją stosujemy i w ogóle jak się za to zabrać?

W tym poście dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć. Przypominamy, że większość naszych produktów sprawdzi się w przypadku takiej właśnie diety.


Zacznijmy od podstaw, a więc kiedy należy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kiedy wasz pies:

• odczuwa świąd i nadmiernie się drapie,

• posiada zaczerwienienia skóry, łupież,

• zaczął wylizywać łapki i przestrzenie międzypalcowe, a w tych miejscach pojawia się zaczerwienienie,

• ma zapalenie spojówek,

• ma nawracające zapalenie uszu.

W przypadku alergii pokarmowych dodatkowo mamy do czynienia z objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak:

• biegunki,

• wzdęcia oraz gazy,

• zwiększona częstotliwość wypróżniania oraz zwiększona objętość mas kałowych,

• wymioty.



Pamiętajcie jednak, że decyzję o zastosowaniu diety eliminacyjnej należy podjąć razem ze swoim lekarzem weterynarii. Dlaczego to jest takie ważne? Powyższe objawy towarzyszą również innym dolegliwością niż alergie pokarmowe, mogą to być: alergie wziewne, zakażenie bakteryjne, zapalenie w organizmie, zakażenie pasożytami i wiele innych.

Jeśli inne czynniki zostały wykluczone, a lekarz zgodnie stwierdza, że prawdopodobnie jest to nietolerancja pokarmowa, na któryś ze składników, możemy zacząć przygotowania do diety eliminacyjnej.


Jak takie przygotowania przebiegają?

• Dokonujemy dogłębnej analizy przyjmowanego przez psa pokarmu. Wszelkiego rodzaju przysmaki, gryzaki, karma sucha, mokra, mięso, domowe posiłki. Wszystko, co pies przyjmował w ostatnim czasie (nawet do tygodnia od wystąpienia objawów!),

• Gdy rozłożymy już na czynniki pierwsze wszelkie przyjmowane przez psa pokarmy, możemy podjąć decyzję co do jednego źródła białka, tłuszczu i węglowodanów. Podajemy produkty, z którymi pies wcześniej nie miał styczności. Jeśli wcześniejsza dieta obejmowała takie mięsa jak: kurczak, wołowina, jagnięcina to decydujemy się na rybę bądź dziczyznę,

• Następnie zamawiamy karmę z odpowiednim dla nas składem,

• We współpracy z lekarzem weterynarii odstawiamy na 2 tygodnie przed zmianą karmy wszelkiego rodzaju leki przeciwhistaminowe, sterydy i „na alergię”, żeby nie zaburzyły nam obrazu dobranej diety,

• Minimum 24-godzinny przed podaniem naszej nowej karmy stosujemy głodówkę, a najlepiej 2-dniową. W tym czasie pies ma dostęp jedynie do świeżej wody. W ten sposób pozbywamy się resztek pokarmu, złogów w jelitach, pozwalamy zregenerować się śluzówce oraz wyciszyć żołądkowi,

• Wdrażamy do diety probiotyki, kuracja powinna trwać nie mniej niż 3 tygodnie, po niej następuje miesiąc przerwy.


Pies jest przygotowany, karma czeka – co dalej?

Dieta powinna trwać nie mniej niż 8 tygodni. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli pewność czy dobrane przez nas składniki rzeczywiście są bezpieczne dla naszego psa.

Jeśli po tym czasie reakcje alergiczne wyciszają się, możemy zrobić próbę prowokacyjną, aby sprawdzić, czy pies zareaguje na nowy składnik.

W sytuacji, gdy pies wcześniej jadł mieszane mięso, w tym momencie możemy sprawdzić poszczególne białka, w ten sposób dowiemy się, czy wszystkie białka we wcześniejszej karmie go uczulały, czy na przykład tylko jedno. Pamiętajmy, że jedna próba = jedno źródło białka.

Taka próba powinna trwać ok. 4 tygodnie. Tak samo, jak w przypadku wcześniejszego karmienia, bezwzględnie przestrzegamy zasad, nie podajemy niczego oprócz wskazanego pokarmu. Jeśli organizm nie zareaguje, możemy włączyć kolejny składnik do diety.

W ten sposób tworzymy sobie bazę produktów bezpiecznych dla naszego pupila, dzięki której będziemy mogli podawać różne przysmaki, gryzaki i operować kilkoma smakami karm bytowych.

Pamiętajmy, że nasz pupil może mieć alergię również na nowy składnik w podawanym pokarmie. W takim wypadku należy powtórzyć proces jeszcze raz, decydując się na inny składnik.

Dieta eliminacyjna i próby prowokacyjne uważane są obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia w nietolerancjach i alergiach pokarmowych. Właściwe zastosowanie tej metody pozwala w około 80% przypadków doprowadzić zwierzę do poziomu braku reakcji nietolerancji lub alergii.



Pamiętajcie, że jesteśmy tu dla was pod każdym względem, jeśli chodzi o dobór naszych produktów. Jeśli nie możecie się zdecydować co do konkretnej linii karm albo potrzebujecie pomocy w wyborze jednego produktu do przeprowadzenia diety eliminacyjnej bądź próby prowokacyjnej, po prostu piszcie!



49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page