top of page
Szukaj
  • Dariusz Neldner

Przygotuj się na szczeniaka!



Szczeniak bez wątpienia wprowadzi do Twojego życia wiele śmiechu, radości i szczęścia. Pojawienie się go w domu wiąże się jednak z wieloma zmianami. Opieka nad psim dzieckiem to spory obowiązek, dlatego, zanim ta rozbrykana kulka pojawi się u progu Twojego życia, warto się wcześniej przygotować.

W tym artykule przygotowaliśmy wszelkie informacje, które są niezbędne do tego, by przygotować się na nowego członka rodziny oraz zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Przygarnięcie zwierzęcia pod swój dach to odpowiedzialna decyzja. Zanim to zrobisz, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Niewątpliwie szczeniaczki są niezwykle słodkie, rozbrajające i potrafią rozmiękczyć praktycznie każdego. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie on dzieckiem i w którymś momencie dorośnie, a spektrum jego potrzeb się powiększy.

Szczenię jest jak małe dziecko — takie, które już raczkuje i samodzielnie próbuje poznawać świat. Przed pojawieniem się psiaka w domu musisz przygotować przestrzeń tak, aby była dla niego bezpieczna. Młode psy poznają rzeczywistość przede wszystkim za pomocą smaku i węchu — warto o tym pamiętać.



Dom bezpieczny dla szczeniaka – czyli jaki?

Psie dzieci, tak jak i ludzkie, z natury są bardzo ciekawe świata i tego, co je otacza. Ta cecha może je zaprowadzić w najmniejsze zakamarki waszego domu. Jeśli istnieje ryzyko, że się tam zaklinuje, warto zablokować dostęp do takiego miejsca.

Warto sprawdzić, czy wszystkie gniazdka elektryczne są dobrze zamontowane i nie są luźne. Zwrócić szczególną uwagę trzeba również na luźne kable, np. przedłużacze, ładowarki, stojące lampy. Wielu szczeniętom odpowiada gumowa otoczka kabla, która idealnie nadaje się do żucia i gryzienia. Zwłaszcza w okresie wymiany zębów.

To dobry moment na sprawdzenie, czy rzeczywiście wszystkie kable muszą być na wierzchu i niepotrzebne schować. Te, które są niezbędne, warto schować do maskownicy bądź pudełka. W ostateczności ograniczyć dostęp do tego miejsca.

Masz w domu rośliny? Upewnij się, że nie są trujące dla psa! Pupil może z ciekawości podgryzać liście kwiatów. Ogólnie nie stanowi to dla niego zagrożenia, jednak jeśli roślina będzie toksyczna, może dojść do zatrucia. W większości przypadków zatrucia roślinami nie są groźne, ale niektóre gatunki są silnie trujące i mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.


Miej na uwadze to, że szczeniak może nie tylko podgryzać liście Twoich kwiatów, ale również kopać w doniczkach. Aby temu zapobiec, odpowiednio zabezpiecz rośliny, np. stawiając je w niedostępnym dla psa miejscu.


Jak znaleźć wszystkie niebezpieczne przedmioty i zakamarki, do których szczeniak może mieć dostęp? Trochę gimnastyki i zabawy.

Najlepiej położyć się na ziemi, aby być poziomem wzroku mniej więcej na wysokości psiaka. W ten sposób zlokalizujemy wszystkie niebezpieczeństwa. Mogliśmy przecież coś przeoczyć, a wścibski nos malucha może nas zaskoczyć.


Wyprawka

Zanim pojawi się szczeniak w domu, trzeba się upewnić czy masz dla niego wszystko, co niezbędne.

Pewne rzeczy można uzupełniać na bieżąco, według potrzeb, jednak jest kilka punktów, o których nie można zapomnieć.

Miski na jedzenie i wodę

Dobra miska dla szczeniaka to taka, z której wygodnie będzie mu korzystać. Nie powinna być za duża i zbyt głęboka. Postaw na produkty wykonane z mocnego i solidnego tworzywa. Na początek zrezygnuj z misek ceramicznych, szczenięta potrafią być bardzo energiczne i niezdarne, istnieje spore ryzyko, że stłucze ją. Miski plastikowe również nie wydają się zbyt rozsądnym wyborem, gdyż materiał ten idealnie nadaje się do gryzienia i żucia.

Wnioski są takie, że miska metalowa powinna sprawdzić się najlepiej. Warto zadbać o taką z gumą na spodzie. Nie będzie się ślizgać, a dodatkowo podczas energicznych ruchów nie będzie wydawać drażniącego dźwięku.


Legowisko

Legowisko jest jednym z ważniejszych punktów podczas kompletowania wyprawki dla pupila. W końcu będzie to miejsce, gdzie nasz nowy członek rodziny będzie odpoczywał, wyciszał się i spał.

Dobrze postawić na porządny materiał i wykonanie. Znudzony szczeniak pozostawiony sam w domu może próbować gryźć legowisko, w takiej sytuacji ciężej będzie mu to zrobić, gdy przedmiot będzie solidnie wykonany.

Warto też zwrócić uwagę na to czy posłanie jest w pełni rozbieralne i czy możemy swobodnie wyprać je w pralce. Młody psiak może zabrudzić je w różny sposób i niezbędne wtedy będzie wypranie legowiska.

Lepiej nie kupować też legowiska z myślą o docelowej wielkości psiaka. Po pierwsze, może ono z różnych powodów nie dotrwać do okresu pełnej dojrzałości, a po drugie psy lubią bardziej dopasowane miejsca do spania. Zwłaszcza maluchy, które uwielbiają się wtulać i zwijać podczas drzemki.

Zbyt duża przestrzeń może uniemożliwiać poczucia komfortu, przez co nasz pupil może z mniejszym przekonaniem korzystać z legowiska.

Jeśli już przy tym jesteśmy, warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym zostanie umieszczone posłanie. Idealny scenariusz przewiduje obserwacje psa i ustalenie, w którym to miejscu najchętniej odpoczywa. Jednak jeśli nie mamy takiego komfortu i musimy sami podjąć tę decyzję, to wybieramy miejsce spokojne, nie w ciągu komunikacyjnym, ale też takie, w którym psiak będzie mógł swobodnie w razie konieczności obserwować.

Maty higieniczne

Maluch, który trafi do Twojego domu, prawdopodobnie nie będzie miał kompletu szczepień, a więc w grę nie będą wchodziły spacery z nim. Ponadto takie psie dziecko nie jest fizycznie w stanie wytrzymać 8 czy 10 godzin bez oddawania moczu. A więc będą się zdarzały sytuacje, gdy załatwi on swoją potrzebę w domu.

Osobiście odradzam naukę psiaka załatwiania potrzeby na matę, gdyż może to być przyzwoleniem i przyzwyczajeniem do załatwiania się w domu. Później w niektórych sytuacjach może być ciężko oduczyć tego już dorosłego psa.

Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na to, by psiak siusiał w domu, warto zainwestować w takie maty. Dzięki nim uchronisz podłogi przed zamoczeniem.

Pamiętaj, że niektóre psiaki potrafią naprawdę długo uczyć się załatwiania na zewnątrz. W teorii jest to naturalny odruch psa, by załatwiać się poza domem, ale w skrajnych przypadkach może to trwać do 12 miesiąca, jak i dłużej.

Przede wszystkim nie należy się denerwować. Psiak nie robi tego złośliwie, jeśli kilka dni nie było wpadki, a takowa się później zdarzyła, trudno. Nie należy w żaden sposób karcić psa za to.

Możesz osiągnąć odwrotny do zamierzonego efekt, a więc pies będzie bał się załatwiać w Twoim towarzystwie i zacznie robić to np. po powrocie do domu w kryjówce bądź podczas Twojej nieobecności.


Akcesoria spacerowe

W nie warto zaopatrzyć się, nawet jeśli nasz szczeniak nie ma jeszcze kompletu szczepień. Przyzwyczajanie do noszenia obroży, szelek czy też ograniczeń związanych z prowadzeniem na smyczy można zacząć już w domu.

Jeśli psiak załapie, o co chodzi z chodzeniem na smyczy już w domu, łatwiej będzie mu, gdyż już wyjdziemy z domu. Bodźce zewnętrzne nie będą go aż tak rozpraszać i nie będzie sfrustrowany nowo założonymi akcesoriami.

Wśród behawiorystów, trenerów, zoopsychologów i miłośników psów trwa nieustająca dyskusja czy lepsze są szelki, czy obroża. Są rasy które wymagają specjalnych obroży, inne wymagają specjalistycznych szelek. Jeśli twój pies nie jest z rasy wymagającej ściśle określonej galanterii po prostu wypróbuj w czym psu jest bardziej komfortowo i czy Ty czujesz się lepiej z szelkami czy obrożą. zapasowa obroża czy szelki zawsze się przydadzą.

Kiedy podejmiesz decyzję - nie kupuj czegoś dlatego, że ci się podoba i jest śliczne. Pamiętaj: szelki i obroża muszą być idealnie dopasowane tu i teraz. Poproś doświadczonego sprzedawcę o pomoc.

Idealnie dopasowane szelki nie powodują dyskomfortu u psa, zapewniają pełny i swobodny zakres ruchu, a w przypadku szczeniąt nie przyczyniają się do wady postawy, a więc np. wystawiania łokci na boki.

Jeśli chodzi o smycze, to warto zainwestować w dwie. Krótką, miejską, która posłuży w codziennych spacerach, gdzie pies nie będzie miał zbyt dużo przestrzeni do poruszania się, oraz dłuższą, gdy będziesz planować wyjście na łąkę czy też do lasu. W ten sposób psiak będzie miał więcej swobody, a Ty będziesz miał pełną kontrolę nad nim.

Koniecznie zainwestuj też w adresatkę. Jeśli nie chcesz umieszczać na niej adresu, zapisz, chociaż numer telefonu. W przypadku gdy pies się zgubi, szybciej zostanie Ci zwrócony. O chipowaniu nie wspominamy ponieważ to jest oczywistość każdego świadomego właściciela.



Zabawki

Zabawki i gryzaki zdecydowanie Wam się przydadzą. Szczenięta potrzebują rozrywki, szczególnie jeśli jeszcze nie mogą wychodzić na spacer. Warto mieć na uwadze ząbkowanie — w tym czasie szczenięta bardzo dużo gryzą. Lepiej, aby pies rozszarpał zabawkę niż Twoje ulubione buty.

Przy zakupie zabawek dla szczeniaka, zwróć uwagę na materiały, z których są wykonane. Nie mogą być szkodliwe dla psa.

Dobrą alternatywą mogą być zabawki z termoplastycznej gumy, które są niezwykle wytrzymałe.

Pamiętajcie, by dobrać zabawkę do wieku psa oraz posiadanych zębów, zbyt twarda może poranić dziąsła, a nawet połamać zęby. Natomiast zbyt delikatna stwarza ryzyko odgryzienia kawałka i zadławienia.

Karma

Kupując psa z hodowli, powinieneś otrzymać karmę, którą do tej pory jadł szczeniak, a która powinna starczyć Ci na kilka dni. Najlepiej spytać się o rodzaj karmy jeszcze zanim psiak do nas trafi, abyś mógł się w nią zaopatrzyć, chociaż na kilka tygodni.

Karmę oczywiście możesz zmienić na taką, jaka Ci bardziej pasuje, ale nie rób tego od razu. Zmiana karmy może spowodować rewolucję w układzie pokarmowym, a to wywołuje stres u już i tak zestresowanego zmianą miejsca szczeniaka. Daj mu tydzień, dwa na aklimatyzację. Poznanie nowej flory bakteryjnej, przyzwyczajenie się do Ciebie i do jego nowego domu. Gdy maluch będzie już spokojniejszy, możemy przystąpić do zmiany karmy.

Szczeniaki mają wrażliwy układ pokarmowy, a drastyczna zmiana karmy może spowodować biegunkę i wymioty. Aby tego uniknąć, nową karmę wprowadzamy stopniowo, mieszając ją z dotychczasową. Z dnia na dzień zmieniamy proporcje — coraz więcej nowej, a mniej „starej”, aż nowa karma będzie stanowiła 100% porcji.


Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka?

Szczenięta mają specjalne wymagania, jeśli chodzi o żywienie. Potrzebują dużo energii, ale jednocześnie w małej ilości pożywienia, gdyż ich żołądki nie są duże, a proces trawienia przebiega inaczej niż u dorosłych psów.

W związku z tym najlepiej wybierać karmy dedykowane szczeniętom.

Szczenięta karmimy kilka razy dziennie, codziennie o tych samych porach. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dzielimy równo na ilość posiłków. W ten sposób zapewnisz psiakowi optymalną dawkę energii.



Karma Happy Tail dla Twojego szczeniaka

Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór karm odpowiednich dla szczeniąt i młodych psów na każdym etapie wzrostu.

Co odróżnia nasze karmy od innych?

• Brak szkodliwych substancji jak barwniki czy sztuczne konserwanty

• Wysoka zawartość mięsa

• Jasny i przejrzysty skład

• Do produkcji karm wykorzystywane są surowce wysokiej jakości,

• Dzięki odpowiedniemu opakowaniu karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat.

oprac. Klaudia Machlik

51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page